Опубликовано

Сморідні і отруйні запахи від тваринництва і птахівництва. Причини їх утворення і способи усунення.

Зі зростанням поголів’я тварин, і птиці, що спричиняє концентрацію тварин у обмежених географічних районах, спостерігається поява великої кількості скарг на неприємний запах від худоби і птиці. Гній і послід можуть зберігати протягом тривалих періодів у відкритих сховищах або відстійних басейнах. Міграція міських жителів, які хочуть насолоджуватись перевагами проживання в селі, як от тиша та чисте повітря, призвела до збільшення щільності населення, що так чи інакше знаходиться поруч з поголів’ям тварин або птиці. Шлейф запаху, що надходить від джерела, як правило, залишається приблизно на такій же ж ширині, що й, власне, джерело, та ще й розсіюється вгору. Таким чином, поєднання значних джерел запаху і великої кількості населення, господарства яких знаходяться за напрямком вітру, збільшує ймовірність того, що запахи будуть чутні не в одній домівці. Поверхневе внесення гною і посліду теж може призвести до появи неприємного запаху. На відміну від рідкого гною і посліду, які можуть мати високі концентрації пахучих сполук, сухий гній і послід, як правило, виділяють менше запахів, але в період опадів сморід значно підвищується.


Скарги на запах надходять частіше тоді, коли вологість підвищена, а повітря нерухоме, або коли бризи несуть запахи до населених пунктів. Коли повітря нерухоме, запахи можуть стікати по схилах так само, як і вода. Поверхневе внесення відносно свіжого твердого гною і посліду або їх суспензії без негайного внесення може спричинити високий рівень поширення запаху. Неприємні запахи, що надходять із загону для годівлі тварин і птиці, водойм для зберігання гною і посліду та відстійних басейнів, можуть спричинити скарги. Тому надзвичайно важливим є вибір ділянок та контроль земельної ділянки, що оточує великі тваринницькі і птахо-комплекси з метою мінімізації поширення запаху до господарства, які знаходяться за напрямком вітру. На етапах раннього планування таких об’єктів фермери повинні перевіряти місцеві та державні норми відстаней, необхідні для побудови нових або розширення наявних приміщень різного розміру.


У таблиці наведені буферні відстані (мінімальна відстань між найближчою фермою або відстійним басейном та будь-якою громадською будівлею або резиденцією), що вимагається Міністерством природних ресурсів штату Міссурі (MDNR).

Класифікація за розміромБуферна відстань, м
Клас 1A, 7,000 або більше AUE*915
Клас 1B, 3,000 до 6,999 AUE610
Клас 1C, 1,000 до 2,999 AUE305
1 AUE (еквівалент одиниці тварини) дорівнює наступному: 1,0 ВРХ на забій, 0,5 коня, 0,7 дійних корів, 2,5 свині вагою понад 25 кг, 15 свиней вагою менше, ніж 25 кг, 10 овець, 30 курей-несучок, 55 індиків або 100 курчат-бройлерів.

Причини поширення запахів від утримання тварин

Більшість неприємних запахів, що надходять від ферм, є результатом летких сполук, що утворюються при розкладанні гною посліду. Ідентифіковано понад 200 цих сполук, що генерують запах. Широкий спектр пахучих сполук з гною і посліду ускладнює процес контролю запаху. Часто повідомляється про пахучі сполуки, пов’язані з гноєм, послідом та стічними водами, які містять або сірку (наприклад, сірководень та меркаптани), або азот (наприклад, аміак та аміни), або летючі органічні кислоти, феноли та спирти. Аміак та сірководень легко виміряти, але це не зовсім добре співвідноситься зі скаргами на неприємний запах від сусідських угідь, хоча рівень сірководню в каналах регулюється. Дотримання норм викидів аміаку може бути настільки ж важким для птахівників та молочних виробників, як дотримання рівня викидів сірководню для виробників свинини. Дослідження показують, що процес перенесення запахів пов’язаний також і з пиловими частинками або аерозолями. Отже, контроль викидів пилу чи аерозолю допоможе нам контролювати й запахи.

Характеристика газів, що утворюються при розкладанні гною

ГазЗапахХарактеристикаГранично допустима концентрація в робочій зоніВплив на здоров’я людини
Аміак (NH3)Різкий їдкий запахЛегший за повітря. Утворюється в результаті анаеробної та аеробної діяльності10,0 промілеВикликає подразнення очей та носа. При високій концентрації може бути задушливим.
Сірководень (H2S)Запах тухлих яєцьВажчий за повітря. Низький поріг запаху. Розчинний у воді.10,0 промілеТоксичний, викликає головний біль, запаморочення, нудоту, непритомність, смерть.
Метан (CH4)Без запахуЛегший за повітря. Утворюється в результаті анаеробної діяльності.1,0 промілеГоловний біль, вибухонебезпечний в 5% або 15% суміші метану з повітрям.
Вуглекислий газБез запахуВажчий за повітря.5,0 промілеСонливість, головний біль. Може бути задушливим.
Летючі органічні кислотиСильний запахВисокий рівень запаху в анаеробних умовах. Низький рівень запаху в аеробних умовах.
ФенолСильний запахП-крезол має нижчий поріг запаху ніж сірководень. Наявний фекаліях, в анаеробних умовах запах посилюється.

Багато пахучих сполук є результатом біологічних реакцій, які, насамперед, відбуваються в анаеробному середовищі. Багато пахучих сполук, що зазвичай містяться у свіжому гною і посліді, під час анаеробного розкладання стають концентрованішими. Підвищена концентрація пахучих сполук у збереженому гної і посліді ще раз підтверджує, що більш неприємні запахи присутні саме у компості на зберіганні, а не у тому, що використовується щодня.

Концентрація пахучих сполук у свіжому і збереженому гної і посліді
Концентрація (проміле)

Хімічна сполукаСвіжий гнійГній, збережений анаеробно протягом 24 годПідвищення концентрації
Усі сульфіди1.623.61375%
Фенол5.613.5141%
П-крезол24.931.426%
Індол2.15.3152%
Пропіонова кислота310.0571.084%
Оцтова кислота1 233.01 923.056%

Внесення гною або посліду у ґрунт

Негайне внесення гною і посліду у ґрунт може незначно зменшити поширення запаху.

Проведення розбризкування з відносно низьким тиском та невисокою траєкторією призведе до меншого шлейфу та випаровування, ніж застосування високого тиску та високої траєкторії.

Внесення гною і посліду під час холодної погоди створюватиме менше запахів, ніж у теплу, але варто пам’ятати, що внесення гною і посліду по мерзлому або засніженому ґрунту може призвести до поверхневого стоку. Влітку гній або послід краще вносити в період між 8:00 та 14:00, та, якщо це можливо, за гарних погодних умов.

Вносити гній і послід треба тоді, коли вітер не дме у напрямку до угідь, а вологість повітря низька, небо чисте, і спостерігається підвищення температури.

Безпека

Рекомендується помішувати рідкий гній і послід у сховищі під час перекачування для запобігання накопичення твердих речовин та підвищення цінності поживних речовин, що пізніше будуть внесені у ґрунт. Однак перемішування гною і посліду у ямі, яка знаходиться під приміщеннями, відведеними для тварин і птиці, або будівлями, де живуть люди, може бути смертельно небезпечним через викид газів, які є токсичними або здатними витісняти кисень у будівлі. До газів, що несуть найбільшу небезпеку, належать сірководень (H2S), аміак (NH3), вуглекислий газ (CO2) та метан (CH4). Сірководень є найбільш токсичним з цих газів. Як і вуглекислий газ, він важчий за повітря і може витісняти кисень у будівлі. Метан вибухонебезпечний у сумішах від 5% до 15%. З метою забезпечення безпеки людей, працівників та тварин під час здійснення даного процесу варто впевнитись, що у приміщенні нікого немає.

Способи видалення сморідних та отруйних газів від екскрементів тварин і птиці на фермі без переобладнання

Всі ми в тій чи іншій мірі споживаємо м’ясо, не замислюючись над тим, у яких умовах вирощується с.-г. тварина або птиця, як на фермі налагоджена система її утримання та наскільки чітко дотримуються там нормативних показників мікроклімату. На жаль, чимало вітчизняних господарств не можуть похвалитися ідеальними умовами утримання своїх тварин і птиці, тож останні більшу частину свого продуктивного життя накопичують отрую, перебуваючи в умовах забруднення повітря смородом, що випромінюють екскременти. Особливо небезпечними для тварин і птиці є сморідні та отруйні гази (аміак, сірководень, меркаптан та вибухонебезпечний метан), які виникають у тваринницькому приміщенні через високу концентрацію гною та посліду. Утім, завдяки застосуванню біопрепарату Водограй чистий хлів, до складу якого входять природні бактерії, що адаптовані та здатні управляти процесом розкладання продуктів життєдіяльності, можна легко позбавитися небезпечного і отруйного смороду.

Одноклітинні істоти припиняють та усувають отруйні витоки у приміщеннях, в резервуарах, на буртах і звалищах тваринних і пташиних екскрементів, виконають переробку на якісні добрива гною, та посліду у лагунах, резервуарах та купах, призведуть до підвищення екологічних стандартів та як наслідок, покращення стану здоров’я тварин, птиці, що відобразиться на оптимізації конверсії, а також вирішення соціальних конфліктів з приводу забруднення навколишнього середовища з боку виробників м’ясної продукції з населенням, що мешкає поблизу підприємства по виробництву м’яса.

Як це працює?

Бактерії, що є в складі біопрепарату «Водограй чистий хлів», витісняють ті мікроорганізми, які присутні в гної та посліді і починають управляти всім процесом розкладання. Культивовані штами бактерій змінюють характер запаху шляхом гідролізу і біологічного окислення сполук. В результаті таких реакцій біохімічна та хімічна потреба в кисні гною значно скорочуються і запахи зменшуються не тільки під час обприскування, але й під час зберігання і розподілу екскрементів.

Переробка гною, сечі та посліду на добриво.

Так, при обробці субстрату у накопичувальних резервуарах і лагунах із гноєм та сечею с.-г. тварин і послідом птиці біопрепаратВодограй чистий хлів  здатний:

 • Формувати в накопичувачах гною або посліду однорідну суспензію; 
 • Прискорювати руйнування органічного матеріалу; 
 • Очищати накопичувачі від злежалого гною та посліду і залишків корму тварин і птиці; 
 • Видаляти смердючі запахи і інші небажані явища, які супроводжують зберігання гною та посліду шляхом розкладання сполук, які включають індол, скатол, сірководень; 
 • Суттєво зменшувати рівень аміаку і меркаптану; 
 • Спрощувати і підвищувати рівень екологічної безпеки процес внесення рідкого високо концентрованого ферментованого органічного добрива на поля; 
 • Мінімізувати потребу в перемішуванні або ворушінні гною та посліду.
 • Дозування — 1 кг біопрепарату для переробки 30 м³ екскрементів.

Якщо обробка субстрату на купах і буртах з гноєм або послідом відбувається просто неба, то завдяки використанню біопрепарату можна:

 • Зменшити обсяг екскрементів в 2 рази;
 • Сформувати розсипчасту, рихлу масу — високо концентроване, ферментоване, органічне добриво;
 • Прискорити руйнування органічного матеріалу;
 • Значно зменшити смердючі запахи і інші небажані явища, які супроводжують зберігання гною, посліду, шляхом розкладання сполук, які включають індол, скатол, сірководень, метан; Зменшити рівень аміаку і меркаптану;
 • Спрощити процес навантаження, вивантаження для внесення щодо сухого субстрату — корисного органічного добрива на поля;
 • Продовжити термін безпечного для екології зберігання субстрату;
 • За рахунок утворення високої температури до +70ºС всередині куп та буртів знешкоджити можливі патогенні та хвороботворні мікроорганізми, яйця гельмінтів, насіння бур’янів, тощо.
 • Дозування — 1 кг біопрепарату для переробки 30 м³ екскрементів.

Унікальні бактерії  дозволять запобігти смороду у приміщенні з тваринами та птицею.

Обробка біопрепаратом щілинної або монолітної підлоги, що постійно забруднюється екскрементами у приміщенні, де утримуються тварини або птахи, забезпечує формування на поверхні підлоги безпечного та корисного природного мікробіологічного стійкого шару, що припиняє виділення фекальними — гнильними кишковими бактеріями отруйних та небезпечних газів: аміаку, сірководню, меркаптану та метану. З видаленням отруї з повітря в приміщенні припиняється подразнення та запалення слизової оболонки та органів дихання тварин і птиці, припиняються респіраторні захворювання. Кров тварин та птахів більше не розносить по їх організму перелічені вище отруйні гази, припиняється насичення м’яса ними, що впливає на підвищення його якості та екологічної цінності. Разом з тим, тварини і птахи заощаджують енергію, яку не потрібно спрямовувати на супротив хімічному отруєнню, а це в свою чергу дає економію до 25% калорій тварині або птиці та до 10% кормів, що впливає на скорочення терміну відгодівлі. Екскременти, що попали під обробку біопрепаратом на підлозі, отримують дозований дієвий механізм деструкції, за рахунок чого продовжується дія ферментації в ваннах, резервуарах, лагунах, на буртах, та т.і.

Дозування, як приклад, для обприскування підлоги — 10 грамів біопрепарату  на місяць на 1 свиню або  20 голів курей.

Утримання тварин і птиці вільно вигульним способом на глибокій незмінюваній органічній підстилці із соломи та тирси забезпечить:

 • Переробку гною і посліду в підстилці за  усього за 10 годин після їх попадання у підстилковий матеріал.
 • Унеможливлення злежуватися, ущільнюватися гною, посліду і залишкам корму тварин.
 • Видалення і запобігання утворенню смердючих запахів і інших небажаних явищ, які супроводжують утримання тварин і птахів.
 • Мінімізацію потреби у припливної і витяжної вентиляції в приміщеннях ферми.
 • Підвищення температури, що виділяється у підстилці внаслідок ферментації.
 • Зниження собівартість готової продукції і підвищення конверсії.

У зв’язку з введеними Кабінетом Міністрів України санкцій проти російських виробників мінеральних добрив, скористайтеся нагодою з вигодою для вітчизняних виробників м’яса замістити імпортні мінеральні добрива власними — органічними. Такий спосіб утилізації гною та посліду є своєчасним та відкриває потенціал перетворення відходів тваринництва у вигляді екскрементів в потужний матеріальний актив — високо концентровані, органічні, природні, ферментовані, корисні добрива.

Матеріал підготовив Білоусов В. з використанням наукової публікації авторів: Дональд Л. Пфост, Чарльз Д. Фулхадж та Джон А. Хойн, кафедра сільськогосподарської інженерії, Університет Міссурі, США.  Джерело: extension2.missouri.edu